Go to JAMCO web site

Australian Rowing Championships
Men's Senior A Coxless Pair - Final
March 8, 2000

 

Code          Club Crew Members
UT2 UTS/NSWIS 2 Geoff Stewart, James Stewart
UT1 UTS/NSWIS 1 Ben Dodwell, Bo Hanson
MRS MERC/SYD/VIS/NSWIS       Michael McKay, Robert Jahrling
DAR DARAMALAN/AIS Nick Porzig, Jaime Fernandez
MOS MOSMAN/AIS David Weightman, Robert Scott
AVO AVON/WAIKATO (NZ) Scott Brownlee, Robert Hellstrom
MRV MERCANTILE/VIS 3 Robert Douglas, William Tait

The Stewart twins (UT2) from the 1999 silver medal 4- maintained a consistent and comfortable lead over the last 1500m of their semi-final and held off a last 500m charge from McKay and Jahrling (MRS). The Stewart crew seems to have had something left to use in the last 500m, had they needed it, and should be the favorite to win the finals. The other half of the 1999 silver medal 4-, Dodwell and Hanson, seem to have the edge over McKay and Jahrling for second place here, but it will be close, particularly if McKay and Jahrling are improving steadily every time they race together. Dodwell and Hanson seem to lay back a good deal in the first 1000m and go through several crews in the last 1000m. Brownlee and Hellstrom from NZ (AVO)_, Weightman and Scott (MOS) and McKay and Jahrling (MRS) need to bear down in the third 500m interval and see if they can hold off Dodwell and Hanson's expected move. The second through the fifth place boats could be within a length of each other at the finish, with UT2 expected to be out front.

The following Prediction Report for the Finals was prepared simply by mixing the split times of these crews from their races in the semi-finals on Tuesday. The wind was significant and could skew the comparative values of results from these races.

The performances of these competitors in previous Olympic and senior World Championship Regattas follow.

Club        Rower Year          Event     Place
UT2 Geoff Stewart 1996 8+ 6th
1997 8+ 3rd
1998 4- 4th
1999 4- 2nd
James Stewart 1996 8+ 6th
1997 8+ 3rd
1998 4- 4th
1999 4- 2nd
 
UT2 Ben Dodwell 1992 8+ 5th
1993 8+ 4th
1994 4- 11th
1995 8+ 11th
1996 8+ 6th
1998 4- 4th
1999 4- 2nd
Bo Hanson 1992 8+ 5th
1994 4x 4th
1995 4x 8th
1996 4x 3rd
1998 4- 4th
1999 4- 2nd
 
MRS Michael McKay 1986 8+ 1st
1987 8+ 4th
1988 8+ 5th
1990 4- 1st
1991 4- 1st
1992 4- 1st
1995 4- 5th
1996 4- 1st
1998 4+ 1st
1998 2- 2nd
1999 8+ 7th
Robert Jahrling 1993 4+ 5th
1994 4- 11th
1995 8+ 11th
1996 8+ 6th
1997 2- 8th
1999 8+ 7th
 
DAR Nick Porzig 1993 8+ 4th
1994 4+ 5th
1995 8+ 11th
1996 8+ 6th
1998 8+ 6th
1999 8+ 7th
Jaime Fernandez 1992 8+ 5th
1993 8+ 4th
1994 4+ 5th
1995 8+ 11th
1996 8+ 6th
1998 8+ 6th
1999 8+ 7th
 
MOS David Weightman 1991 8+ 10th
1993 4+ 5th
1994 4+ 5th
1995 8+ 11th
1996 2- 2nd
Robert Scott 1990 8+ 8th
1991 8+ 10th
1992 8+ 5th
1993 8+ 4th
1995 8+ 11th
1996 2- 2nd
 
AVO Scott Brownlee (NZ) 1991 2- 9th
1992 4- 6th
1994 4+ 7th
1995 4- 10th
1996 4- 14th
1998 8+ 10th
1999 4- 4th
Robert Hellstrom (NZ)     1998 8+ 10th
1999 4- 4th
 
MRV Robert Douglas --- --- ---
William Tait --- --- ---

 

 

 2000 AUSTRALIAN ROWING CHAMPIONSHIPS - PREDICTION    RACE # 705 

                  OLYMPIC MEN'S PAIR W/O FINALS


LANE CREW RELATIVE POSITIONS                      ELAPSED   SPLIT
                            1500*           CREW   TIME     TIME
         ---+---+---+---+---+---+  
  8  AVO                AVO>                 UT2  1:36.72  1:36.72
  7  MRV             MRV>                    MRS  1:38.65  1:38.65
  6  MOS                MOS>                 AVO  1:39.05  1:39.05
  5  UT2                     UT2>            MOS  1:39.52  1:39.52
  4  UT1             UT1>                    UT1  1:40.66  1:40.66
  3  MRS                 MRS>                MRV  1:41.04  1:41.04
  2  DAR            DAR>                     DAR  1:41.38  1:41.38
         ---+---+---+---+---+---+
                            1000*
         ---+---+---+---+---+---+
  8  AVO                AVO>                 UT2  3:19.91  1:43.19
  7  MRV        MRV>                         MRS  3:22.63  1:43.98
  6  MOS               MOS>                  AVO  3:22.80  1:43.75
  5  UT2                     UT2>            MOS  3:23.38  1:43.85
  4  UT1           UT1>                      DAR  3:25.05  1:43.66
  3  MRS                MRS>                 UT1  3:25.41  1:44.75
  2  DAR           DAR>                      MRV  3:27.02  1:45.98
         ---+---+---+---+---+---+
                            500 *
         ---+---+---+---+---+---+
  8  AVO             AVO>                    UT2  5:05.00  1:45.08
  7  MRV      MRV>                           MRS  5:07.94  1:45.30
  6  MOS            MOS>                     DAR  5:08.94  1:43.88
  5  UT2                     UT2>            UT1  5:09.23  1:43.81
  4  UT1             UT1>                    AVO  5:09.63  1:46.82
  3  MRS                MRS>                 MOS  5:10.04  1:46.66
  2  DAR              DAR>                   MRV  5:13.52  1:46.50
         ---+---+---+---+---+---+
                          FINISH*
         ---+---+---+---+---+---+
  8  AVO               AVO>                  UT2  6:48.41  1:43.41
  7  MRV             MRV>                    UT1  6:49.51  1:40.27
  6  MOS                MOS>                 MRS  6:50.01  1:42.07
  5  UT2                     UT2>            DAR  6:50.60  1:41.66
  4  UT1                   UT1>              MOS  6:51.25  1:41.20
  3  MRS                  MRS>               AVO  6:51.41  1:41.77
  2  DAR                 DAR>                MRV  6:52.27  1:38.75
         ---+---+---+---+---+---+


COPYRIGHT 2000 ** JAMCO SOFTWARE FOR SPLITS ** RACE NO.  705 
http://www.jamcotimes.com

Return to Australian Rowing Championships index
 

Home  |  About JAMCO  |  Contact JAMCO

Copyright 1999-2001. JAMCO. All rights reserved. JAMCO and JAMCO for Splits are trademarks of Kent Mitchell.