Go to JAMCO web site

Australian Rowing Championships
Men's Senior A Lightweight Coxless Pair - Final
March 8, 2000

 

Code          Club Crew Members
WEN WENDOUREE BALL/VIS Anthony Edwards, Robert Richards
GEE GEEVESTON/TIS Darren Balmforth, Simon Burgess
SWA SWAN R/CURTIN UNI 2 Ben Cureton, Glen Loftus
SYD SYDNEY UNI/UTS/NSWIS          Michael Wiseman, Rob Mitchell
HUO HUON Matt Russell, Andrew Butler
MEL MELBOURNE UNI/VIS 2 Tom Paul, Robert Spinks

The following Prediction Report for the Finals was prepared simply by mixing the split times of these crews from their races in the heats on Monday.

This final looks like a very close finish for first and second between Edwards and Richards (WEN) and Balmforth and Burgess (GEE), who are the four members of Australia's silver medal lightweight coxless four at the 1999 World Championships. WEN may be down on GEE after the first 500m mark, but appears to be very strong in the second 500m and should gain a half boat lead on GEE by the 1000m and hold it until 500m to go. Both WEN and GEE had comfortable leads in their respective heats with 500m to go, and each seems to have backed off a bit in the last 500m. Expect GEE to try to hold off WEN's big move in the second 500m interval, which is where GEE is predicted to be challenged by WEN for the lead. The other four crews seemed to have put out all the way to the finish in their heats, and with WEN and GEE picking it up in the last 500m interval, none of those four crews is projected to challenge for either first or second finishing places.

The performances of these competitors in previous Olympic and senior World Championship Regattas as lightweights between 1993 and 1999 follow.

Club        Rower Year          Event     Place
WEN Anthony Edwards 1993 4x 7th
1994 4x 5th
1995 2x 3rd
1996 2x 3rd
1997 2x 5th
1998 4- 3rd
1999 4- 2nd
Robert Richards 1998 4- 3rd
1999 4- 2nd
 
GEE Darren Balmforth 1994 8+ 10th
1995 4x 6th
1998 4- 3rd
1999 4- 2nd
Simon Burgess 1993 4x 7th
1994 4x 5th
1996 4- 6th
1998 4- 3rd
1999 4- 2nd
 
SYD Michael Wiseman       1999 2- 7th
Robert Mitchell 1999 2- 7th

Other crews have no Olympic or Senior Worlds appearances.

 

 2000 AUSTRALIAN ROWING CHAMPIONSHIPS - PREDICTION    RACE # 704 

                  LIGHTWT MEN'S PAIR W/O FINALS


LANE CREW RELATIVE POSITIONS                      ELAPSED   SPLIT
                            1500*           CREW   TIME     TIME
         ---+---+---+---+---+---+  
  7  SYD              SYD>                   GEE  1:37.06  1:37.06
  6  HUO                HUO>                 WEN  1:37.47  1:37.47
  5  GEE                     GEE>            SWA  1:39.25  1:39.25
  4  WEN                    WEN>             HUO  1:39.52  1:39.52
  3  SWA                 SWA>                MEL  1:40.74  1:40.74
  2  MEL              MEL>                   SYD  1:40.88  1:40.88
         ---+---+---+---+---+---+
                            1000*
         ---+---+---+---+---+---+
  7  SYD             SYD>                    WEN  3:18.27  1:40.79
  6  HUO              HUO>                   GEE  3:19.94  1:42.87
  5  GEE                  GEE>               SWA  3:21.63  1:42.38
  4  WEN                     WEN>            HUO  3:21.88  1:42.36
  3  SWA               SWA>                  SYD  3:22.50  1:41.61
  2  MEL        MEL>                         MEL  3:25.42  1:44.68
         ---+---+---+---+---+---+
                            500 *
         ---+---+---+---+---+---+
  7  SYD          SYD>                       WEN  5:01.17  1:42.90
  6  HUO           HUO>                      GEE  5:02.45  1:42.50
  5  GEE                   GEE>              SWA  5:06.13  1:44.49
  4  WEN                     WEN>            HUO  5:06.75  1:44.86
  3  SWA            SWA>                     SYD  5:07.07  1:44.56
  2  MEL MEL>                                MEL  5:12.13  1:46.70
         ---+---+---+---+---+---+
                          FINISH*
         ---+---+---+---+---+---+
  7  SYD              SYD>                   WEN  6:45.64  1:44.46
  6  HUO          HUO>                       GEE  6:47.39  1:44.94
  5  GEE                  GEE>               SWA  6:48.58  1:42.45
  4  WEN                     WEN>            SYD  6:49.10  1:42.03
  3  SWA               SWA>                  HUO  6:51.73  1:44.98
  2  MEL                                     MEL  6:59.57  1:47.44
         ---+---+---+---+---+---+


COPYRIGHT 2000 ** JAMCO SOFTWARE FOR SPLITS ** RACE NO.  704 
http://www.jamcotimes.com

Return to Australian Rowing Championships index
 
 

Home  |  About JAMCO  |  Contact JAMCO

Copyright 1999-2001. JAMCO. All rights reserved. JAMCO and JAMCO for Splits are trademarks of Kent Mitchell.